Jak prać dywany Shaggy? 0
Jak prać dywany Shaggy?

Jak prać dywany shaggy?

Włochate dywany shaggy to komfortowe i niezwykle estetyczne rozwiązanie, bardzo popularne w polskich domach. Jednak  kudłaty dywan to również konieczność pielęgnacji. Nie ma wątpliwości, że te wyjątkowe dywany są warte pewnego wysiłku. Dzisiaj wyjaśniamy, jak prać i ogółem czyścić dywany shaggy.

Dywan shaggy, czyli długie włosie

Dywany określane jako shaggy to po prostu dywany z długim włosiem. Jest ono o wiele dłuższe niż w przypadku standardowych dywanów, przez co modele te określa się włochatymi lub kudłatymi. Niezwykle miękkie w dotyku, ciepłe i nadające przytulnego charakteru każdemu wnętrzu dywany shaggy cieszą się dużą popularnością. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na długie włosie dywany te wymagają szczególnej pielęgnacji.

Znaczenie czyszczenia dywanu włochatego

Długie włosie sprawia, że na dywanie osiada wiele zanieczyszczeń. Kurz i roztocza tkwiące w runie dywanu to ogromne zagrożenie dla alergików. W dywanie mogą również utknąć okruszki jedzenia, a stąd już tylko krok do pojawienia się bakterii, a w skrajnych przypadkach nawet insektów. Niewątpliwie brak pielęgnacji dywanu to również pogorszenie jakości włosia, które pod naporem zanieczyszczeń zaczyna opadać oraz tracić intensywność koloru.

Trzepaczka i odkurzacz

Regularne odkurzanie dywanu shaggy to absolutna konieczność. Przy standardowym użytkowaniu danego pomieszczenia, w którym znajduje się dywan włochaty, wskazane jest odkurzanie 2 razy w tygodniu. Jeśli dywan jest poddawany większej eksploatacji i narażony na liczniejsze zanieczyszczenia, zaleca się wykonywanie tej czynności nawet częściej.

 

Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie zanieczyszczenia zostaną usunięte w trakcie odkurzania. Te, które tkwią głęboko w runie dywanu, niestety tam pozostają. Dlatego też co najmniej 4-5 razy w roku należy trzepać dywan. Intensywne trzepanie trzepaczką pozwala jednorazowo pozbyć się nawet do 400 g kurzu! Bezwzględnie należy wytrzepać dywan przed praniem.

 

Pranie dywanu shaggy w domu

Wiele osób ma wątpliwości, czy dywan shaggy można prać w domu. Niektórzy twierdzą, że lepiej zlecać to zadanie specjalistom. Niewątpliwie wykonanie raz na czas profesjonalnego czyszczenia w pralni ekologicznej jest jak najbardziej wskazane. Jednak dywan shaggy z powodzeniem można również czyścić samodzielnie, zwłaszcza jeśli jest niewielki. Zalecane metody domowe to:

 

  • pranie z wykorzystaniem odkurzacza piorącego,
  • pranie ręczne w wodzie z delikatnymi detergentami,
  • pranie suchym szamponem,
  • czyszczenie parowe.

 

Odkurzacz piorący to urządzenie, w które polecamy wyposażyć się każdemu posiadaczowi dywanu włochatego. Pranie odkurzaczem tego typu dywanów to szybki, skuteczny i łatwy sposób na wyczyszczenie dywanu z długim włosiem. Odkurzacz namacza dywan, a później również go suszy, przez co nie zachodzi ryzyko zalęgnięcia się wilgoci. Korzystając z odkurzacza piorącego, możesz wykorzystać dedykowane dywanom detergenty.

 

Kolejny, wymagający nieco większego wysiłku, jednak również skuteczny sposób prania dywanu shaggy to czyszczenie ręczne. Możesz je przeprowadzić w wannie, korzystając z wody i detergentów przeznaczonych do prania dywanów. Jeśli posiadasz dywan z włóknami syntetycznymi, możesz skorzystać z dowolnego ogólnodostępnego detergentu. Jeśli dywan shaggy posiada włosie naturalne, niezbędne są najdelikatniejsze preparaty dostępne na rynku.

 

Suchy szampon pozwala na estetyczne odświeżenie dywanu i nadanie mu przyjemnego zapachu. Warto przeprowadzać ten zabieg raz na jakiś czas, jednak nie może on zastąpić klasycznego prania dywanu. Podobnie jak czyszczenie parowe, które nie pozbywa się wszystkich zanieczyszczeń, ale jest wartym polecenia zabiegiem higienicznym gwarantującym skuteczną dezynfekcję.

Dywany shaggy - środki ostrożności

Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie prać dywanu shaggy w pralce. Spowoduje to zniszczenie włosia. Natomiast po przeprowadzeniu prania ręcznego zadbaj o odpowiednie warunki do całkowitego wysuszenia dywanu. Rozwieś go w ciepłym i wentylowanym miejscu. Dzięki temu unikniesz pojawienia się pleśni czy też wystąpienia zjawiska gnicia - zagrożeń wynikających z długiego włosia dywanów shaggy.

 

Dywany włochate wymagają troski, jednak wcale nie ma z nimi tak wiele pracy, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy regularne odkurzanie, trzepanie dywanu raz na kilka miesięcy i pranie z podobną częstotliwością. Dzięki odkurzaczowi piorącemu czyszczenie dywanu wcale nie musi być męczące i długie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl